Komisja Nadzoru Finansowego, która sprawuje pieczę nad bankami, niestety nie zajmuje się pracą parabanków. O ile w bankach nie zdarzają się wykroczenia poza ustawy i przepisy, tak niestety w prywatnych firmach zdarza się to dość często.

Dziś aby założyć firmę pożyczkową należy mieć kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wiele osób korzysta z tej wciąż słabo znormalizowanej prawnie branży i wśród tych śmiałków są również osoby, których celem nie jest uczciwe zarabianie. Niestety to brak świadomości i czujności klientów jest przyczyną oszustw finansowych na tym polu.

Gdyby świadomych klientów było znacznie więcej, podobne historie nie zdarzałyby się tak często. O czym więc warto pamiętać, gdzie sprawdzić wiarygodność firmy oraz jak podejmować decyzję o pożyczce pozabankowej?

„Puk puk, tu doradca finansowy”

Po pierwsze, musimy pamiętać aby nie ufać ludziom, którzy pukają do naszych drzwi. Czy spotkałeś się kiedyś z doradcą finansowym, który szuka po domach klientów na swoje kredyty?

Zapewne nie i w przypadku pożyczek gotówkowych jest tak samo. O ile firmy pożyczkowe ogłaszały się i nadal ogłaszają na ulicach kolorowymi samochodami, o tyle nie zaczepiają przypadkowych ludzi.

Takich praktyk w zaufanych firmach się nie stosuje. Jeśli będziesz zainteresowany pożyczką, to podejmiesz decyzję o niej w domowym zaciszu, a nie przez namowę obcej osoby pukającej do drzwi.

Żadnych opłat, żadnych kaucji

Po drugie, firmy pożyczające krótkoterminowe pożyczki nie potrzebują od nas wpłacania żadnych kaucji czy innych opłat zatwierdzających. Jedyną opłatą może być opłata aktywacyjna, która nie przekracza 1 zł. Z reguły firmy proszą o przelanie 1 gr na konto w celu poświadczenia danych osobowych.

Telefonujemy, węszymy

Sprawdź firmę dzwoniąc do niej, pisząc mail. Jeśli infolinia nie działa, znaczy, że firma pewnie też nie. Każda szanująca się firma posiada aktywną infolinię z całym sztabem wyszkolonych konsultantów, którzy posiadają szeroką wiedzę w temacie.

Jeśli zadzwonisz i uda się Tobie łatwo połączyć z konsultantem postaraj się wyczuć czy jest on wiarygodny i dobrze przygotowany.

Umowa o pożyczkę – czytaj i pytaj!

Po czwarte, sprawdźmy umowę przed podpisaniem! Tylko dokładne przeczytanie warunków umowy uchroni nas przed niechcianymi konsekwencjami, które wpędzą nas w spiralę długów.

Niestety wielu oszustów stara się nas oszukać przez podsuwanie nam zawiłych umów, które zawierają poważne haczyki. Klienci niestety rzadko czytają dokładnie całą umowę. Jeśli złożymy na niej swój podpis to tym samym zatwierdzamy jej treść i zgadzamy się na jej warunki.

W sądzie argument „nie czytałem, nie wiedziałem” niestety nie ma żadnej wartości.

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych

Po piąte, w Polsce istnieje Związek Firm Pożyczkowych i zrzesza on rzetelne firmy, które są sprawdzone i stosują się do kodeksu dobrych praktyk.

Na stronie internetowej ZFP możemy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat pożyczek gotówkowych, zasad, prawa itd. ZFP stara się jak może aby wspierać swoich uczciwych członków.

Służy pomocą zagubionym klientom, informuje, ostrzeża. Dzwoniąc na bezpłatny numer możemy dowiedzieć się wszystkiego na temat interesującej nas firmy. Konsultanci odpowiedzą na nasze pytania, poradzą, odradzą. Tutaj dowiesz się czy firma w jakiej chcesz się zapożyczyć, jest wiarygodna.

Firmy będące członkami Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych:

 • NetCredit

 • vivus

 • sms365

 • lendon

 • kredito24

 • viasms

 • MiniCredit

 • pożyczkomat

 • pandamoney

 • inCredit

 • zaimo

 • Łatwy Kredyt

 • zaplo

Nasza rada -jeśli jesteś osobą starszą lub masz niewielką wiedzę o pożyczkach oraz zagrożeniach jakie ze sobą niesie, koniecznie poproś osobę zaufaną o pomoc. Syn czy córka albo wiarygodna sąsiadka może pomóc w dotarciu do rzetelnej wiedzy.

Dowiedz się więcej na temat oszustów wykorzystujących nieświadomość innych ludzi. Sprawdź jak zarabiają na czyszczeniu historii kredytowej!