Kancelarie podatkowe i finansowe znalazły sposób na wyciągnięcie pieniędzy od niedoinformowanych klientów. Niespełna 2,5 miliona Polaków jest zadłużona. Mają długi w bankach, w elektrowni, spółdzielni mieszkaniowej czy u operatora telefonii. Przeciętny dług to prawie 18 tysięcy złotych.

Spłacanie zadłużenia idzie nam coraz gorzej. Ludzie tracą firmy, pracę. Ceny idą do góry i raczej nie widać szans na poprawę sytuacji. Niestety wielu ludzi popełnia błąd, który polega na zapożyczaniu się aby rozwiązać kłopoty finansowe. Tak właśnie powstaje pętla zadłużeń, która przywiązuje nas coraz bardziej, zamiast się zmniejsza, pogłębia się bardziej i bardziej. Nic dziwnego.

Nie ma takiego kredytu, który by Ciebie nie kosztował. Każdy kolejny kredyt to kolejne opłaty i odsetki. Zaciąganie kolejnego kredytu w trudnych momentach jest niestety najgorszym rozwiązaniem z możliwych.

Najczęściej popełnianym błędem jest pożyczka w trakcie trwania wielu innych. Polacy nie mają oporów przed nadmiernym zadłużaniem się lub nie mają świadomości konsekwencji

Konsumentom wydaje się, że rozłożenie zadłużenia na raty jest łagodniejszą metodą płacenia swoich długów. Może w wypadku jednego kredytu konsolidacyjnego, zaciągniętego na wszystkie zobowiązania, jest dobrym rozwiązaniem. Jednak kolejne kredyty już nie. Należy również zauważyć, że tylko przemyślany i dobrze sprawdzony kredyt oddłużeniowy daje nam możliwość zredukowania zadłużenia choć w niewielkim stopniu.

Oczywistym jest, że każdy z tych zadłużonych ma kiepską sytuację w BIK. W miarę jak sytuacja się pogarsza, tracimy nasze punkty i nie mamy już szans na kredyt w banku. Nic dla banku nie liczy się tak jak opinia BIK, która w zasadzie jest algorytmem, działaniem matematycznym, któremu jest poddawany każdy wnioskujący o kredyt.

Szybkie obliczenia w oparciu o nasze poprzednie i bieżące kredyty, a w zasadzie w oparciu o ich terminowe regulowanie, dają informację o tym czy warto nam zaufać. Każdy kto ma długi w rozumieniu niespłacanych kredytów, nie dostanie kredytu!

Właśnie tutaj pozabankowe firmy pożyczkowe zwęszyły biznes i do swojej oferty dodały pożyczki dla zadłużonych bez weryfikacji baz BIK BIG KRD, które niestety jeszcze bardziej powiększyły dług tych osób, które już miały wystarczająco problemów finansowych. Bardziej szczegółową analizę tych pożyczek znajdziesz w tym wpisie.

Kancelarie udzielające usług w zakresie czyszczenia historii kredytowej nabijają klientów w butelkę. Ich skuteczność nie świadczy o specjalnych magicznych metodach

I do akcji wchodzą firmy, które zajmują się czyszczeniem historii kredytowej. Widać, że popyt na podobne firmy istnieje, bo ludzie nadal chcą się zapożyczać i wiedzą, że w obecnej sytuacji należy coś zrobić, bo bank odmówi udzielenia kredytu. W zasadzie wszystko byłoby w porządku, bo miło ze strony tych pomysłodawców, że chcą nam pomagać.

Jednak problem tkwi w tym, że bazują oni na niewiedzy klientów. Każdy z nas może bowiem sam wyczyścić swoją historię kredytową, jest to proste, szybkie, dostępne dla każdego i nic nie kosztuje. Firmy o których mowa, każą sobie płacić całkiem niezłe sumy.

Taką właśnie ma wartość ich spryt, który bierze się z powszechnej niewiedzy. Zapłaciłeś za czyszczenie BIK? To bardzo nam przykro. Jeśli jednak zamierzasz to zrobić, to powstrzymaj się i dotrwaj do końca tego artykułu.

Firmy, które zajmują się czyszczeniem BIK w zasadzie w Twoim imieniu robią dokładnie to samo co możesz zrobić sam. Wystąpienie do banku o ugodę oraz cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych to są główne zadania kancelarii bazujących na niewiedzy klientów.

Już na samym początku kancelaria poprosi Ciebie o dokumenty notarialne, które upoważniają ją do działania w Twoim imieniu. I tu już powinna zapalić się lampka i nasunąć pytanie: „co oni takiego robią czego nie mogę ja”. Okazuje się, że nie robią nic takiego czego nie jesteś sam w stanie dokonać. Nie poświęcisz na to zbyt wiele czasu.

Jak łatwo jest samemu dokonać tych samych czynności co kancelarie „czyszczące” możesz przekonać się jeszcze dziś

Pamiętaj, że nie jest możliwe cudowne wyczyszczenie BIK. Jeśli jesteś w trakcie spłacania kredytu, który ewidentnie stanowi dla Ciebie problem, masz opóźnienia w spłatach czy też zaległych parę rat to tego nie przeskoczysz i BIK tego nie skasuje.

Wystąpić musisz wówczas o raport z BIK, który jest darmowy. Wniosek znajdziesz na stronie BIK. Jest to prosta czynność, która nie wymaga wyspecjalizowanej wiedzy prawniczej. O restrukturyzację kredytu również możesz wystąpić osobiście wysyłając odpowiednie pismo. Udaj się więc do banku, przedstaw swoją sytuację i poproś o poradę lub jasno sformułowane treści jakie muszą znaleźć się na podaniu.

Przez 5 lat BIK zachowuje dane jakie zgromadził. Kancelarie czyszczące BIK robią to następująco:

  • udzielają pożyczek na spłatę Twoich zadłużeń. Pamiętaj, że są one wysoko oprocentowane i nie opłaca się Tobie taki interes,

  • po spłacie zadłużenia występują do banków z pismem o wycofaniu się ze zgody na przetwarzanie danych osobowych. To z reguły się udaje jeśli opóźnienie spłaty raty nie przekroczy 60 dni.

 Jak sam widzisz, nie ma w tym nic trudnego. Wszystkie czynności oczywiście poza udzieleniem samemu sobie drogiej pożyczki, są możliwe do wykonania przez Ciebie.

Kancelarie czyszczące BIK kasują nawet 500 zł za wysłanie dwóch pism. Czy tyle jest to warte? Nie ma takiej możliwości abyś nie potrafił nadać podobnego pisma samemu. Nawet jeśli masz problem z treścią, zawsze możesz udać się do konsultanta bankowego lub prawnika, któremu za poradę zapłacisz 50 zł.

Niestety Polacy uwielbiają wierzyć w cuda. Dają się naciągać, oszukiwać. Łatwo poruszyć ich serca, łatwo też zwieść pięknie brzmiącymi obietnicami. W historii mamy już kilka sytuacji gdzie masowo dało naciągnąć się kilkaset osób na łatwy zarobek. Ostatecznie utracili oszczędności życia czy nawet cały dorobek. Świadomość wciąż jest niewielka stąd pojawiają się problemy w tej materii.” mówi Stanisław Wesołowski, analityk rynku kredytowego.

Nasza baza wiedzy do Twojej dyspozycji. Bądź na bieżąco z informacjami finansowymi.

Strategie firm czyszczących BIK

Na stronie jednej z wiodących firm zajmujących się kasowaniem historii w BIK czytamy stos bredni wyssanych z palca. Już na samej stronie głównej czytamy, że raport BIK mamy gratis! Raz na pół roku każdy klient otrzymać może taki raport bezpłatnie.

Kolejną brednią jest opłata za ekspresowy raport z BIK. Firma życzy sobie aż 150 zł jednak warunkiem koniecznym jest posiadanie konta bankowego w PKO lub Meritum Bank. Warto zauważyć, że zupełnie za darmo klienci tych banków mogą od ręki w placówce banku dostać taki raport.

Zastanawiające jest również to, że nie można na stronie swobodnie umieścić swojej opinii na temat usług firmy. Są na niej umieszczone jedynie pozytywne komentarze z cudami w treści. Każdy nowy komentarz oczywiście musi przejść skrupulatną weryfikację jeśli ma zostać opublikowany.

Świadomość klientów wzrasta

Klienci coraz częściej korzystają z narzędzi, które są powszechnie udostępniane. Każdy z nas może swobodnie korzystać z danych jakie gromadzi BIK. Na stronie BIK’u można sprawdzić jak wiele możliwości oferuje nam te biuro. Użytkownicy mogą założyć konto i monitorować bezpłatnie przez określony czas swoją historię aby lepiej poznać jej zasady.

Na poniższym wykresie można sprawdzić z jakich przyczyn klienci sprawdzają swoją historię w BIK. Do najczęstszych przyczyn należy przede wszystkim chęć sprawdzenia historii przed zaciągnięciem kredytu aby oszacować swoje szanse, lub po odmowie jego przyznania aby poznać przyczynę.

Aż 14 % respondentów za przyczynę sprawdzenia historii kredytowej podaje chęć sprawdzenia kwoty zaległej do spłaty. 3 % respondentów twierdzi, że interesuje ich czy kredyt, którego są poręczycielami, jest spłacany.

czyszczenie historii BIK

Oszuści czają się za każdym rogiem. Trudno jest jednak podnieść globalnie świadomość wszystkich klientów. Nie wszystkie kampanie reklamowe trafiają do odbiorców na jakich najbardziej zależy w danej kampanii. Wiele potrzebnych kampanii nie zostanie zrealizowanych, bo całkiem spora grupa ludzi mogłaby na tym stracić. Są to nieodłączne korelacje między strefą wpływów a strefą wyzysku. Pozostaje bronić się jedynie na własną rękę zdobywając wiedzę czy czytając niezależne źródła.