Statystyki policyjne mówią, że coraz więcej ludzi staje się ofiarami złodziei dokumentów tożsamości!!!

Powód? Na dowód można dziś wziąć pożyczkę czy kupić telefon. Oszukać sprzedawcę nie jest zbyt trudno. Policja apeluje aby nie odwlekać zgłaszania zagubienia czy też kradzieży dokumentów.

Jeśli nasze dokumenty trafią w niepowołane ręce, zazwyczaj mamy nie więcej niż godzinę na to aby wyprzedzić złodzieja. Jeśli nasze dokumenty zostały skradzione, wówczas złodziej niezwłocznie wykorzysta je do osiągnięcia jakiejś korzyści.

Wizyta w banku jest niezbędna!

Mało kto wie, że jest tylko jeden sposób aby zapobiec wyłudzeniom na nasz dowód. Jest to wizyta w banku i złożenie stosownego wniosku, dzięki któremu dane naszego dowodu osobistego zostaną zarejestrowane w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Od tego momentu każdy bank zostanie poinformowany o statusie zaginionego dowodu.

Skradzione dokumenty to początek długiej nieprzyjemnej drogi

Wiele ofiar dowiaduje się o wyłudzeniach na ich dane po niedługim czasie, lub kiedy narosły odsetki i sprawę przejął komornik. Kolejne zdarzenia są raczej do przewidzenia. Sąd, orzeczenie winy, naliczenie dodatkowych kosztów i windykacja.

Na adres poszkodowanego wysyłane są monity z parabanków, sieci telefonii komórkowej czy sklepów z RTV i AGD. Zgłoszenie się na policję z tą sprawą niestety nie załatwi zbyt wiele. Sprawy sądowe są nieuniknione, wizyta u grafologa celem udowodnienia sfałszowania podpisu również. Oszust czasami nie do wykrycia. Nie jest przyjemnie.

Paradoksów oczywiście jest więcej. Niestety bardzo prędko można zostać wpisanym do rejestrów dłużników. Znacznie gorzej jest się z nich „wypisać”, ponieważ rządzą się one swoimi prawami. Można być niemal pewnym, że jeszcze przez długi czas będzie problem z zaciągnięciem kredytu czy nawet kupnem sprzętu na raty.

Co zrobić po zagubieniu lub kradzieży dokumentów tożsamości?

Jeśli jesteśmy pewni, że dokumenty zostały skradzione, wówczas musimy udać się na policję. W wypadku zagubienia dowodu, paszportu itd. należy sprawę zgłosić organom, które te dowody wydały. I koniecznie zgłoś się do najbliższego dowolnego banku!!!


PYTANIA I ODPOWIEDZI

Czy mogę anulować zastrzeżenie dokumentu jeśli się znalazł i okazało się, że nie został skradziony?

Jest to oczywiście możliwe, jednak Związek Banków Polskich podchodzi do tego bardzo sceptycznie. Wierzy bowiem, że w pewnych okolicznościach może dojść do próby wyłudzenia np. pożyczki.

Jak często zdarzają się wyłudzenia na skradzione dokumenty?

Niestety często. Policyjne dane mówią o kilkudziesięciu tysiącach osób na rok.

Obawiam się, że ktoś wykorzystał mój dowód do zaciągnięcia kredyty. Gdzie mogę to sprawdzić?

Najłatwiejszym sposobem będzie skontaktowanie się z BIK. Biuro Informacji Kredytowej zawiera wszelkie informacje na temat zaciąganych przez nas kredytów. Jeśli taki za naszymi plecami został udzielony, wówczas w BIK będą już o tym wiedzieć. Oczywiście nie będą mieć wiedzy z zakresu legalności tej procedury.


Związek Banków Polskich oraz Wydział Wywiadowczo-patrolowy stworzyły ciekawy krótki film edukacyjny dotyczący przeciwdziałań kradzieży dokumentów oraz wyłudzania kredytów i pożyczek na skradzione dokumenty. Gorąco polecamy zapoznać się z niniejszymi materiałami.

Raport infoDOK o dokumentach pokazuje stale rosnącą skuteczność Systemu Dokumentów Zastrzeżonych

W 2013 roku próbowano wyłudzić prawie 8 tysięcy kredytów na niespełna 500 mln złotych. Te liczby dają do myślenia. W systemie DZ znajduje się około 1,30 mln dokumentów. Dzięki temu systemowi ratowanych przed kłopotami jest kilka tysięcy osób rocznie.  System działa coraz sprawniej i świadomość społeczeństwa ma tutaj swoje główne zasługi.

Analitycy zajmujący się problematyką wyłudzeń na skradzione czy zagubione dokumenty informują, że rośnie liczba prób wyłudzeń kredytów w bankach czy parabankach. Jednak szybka reakcja ze strony osób, które utraciły dokumenty pozwala nie tylko na zapobieżenie nieprzyjemności, ale również na ukaraniu oszusta.

Na poniższym diagramie doskonale widać jak świadomość wpływa na reakcję społeczeństwa. Coraz częściej mówi się o osobach, które zostały poszkodowane przez oszustów wyłudzających pieniądze z banków.

Niestety konsekwencje takich sytuacje nie kończą się w mgnieniu oka. Zdarza się, że sprawy te ciągną się latami i nierzadko kiedy poszkodowany jest zmuszony do regulowania zaciągniętego nielegalnie kredytu. Na szczęście coraz więcej ludzi wie jak zapobiec tragedii. Od 2007 roku do dziś liczba zgłoszeń zagubionych dokumentów wzrosła przeszło dwukrotnie. Kampania informacyjna skutkuje. Jej twórcy mogą być z siebie dumni.

system dokumenty zastrzeżone

Rys. 1. Liczba zgłaszanych dokumentów do systemu Dokumenty Zastrzeżone  (www.dokumentyzastrzezone.pl).

Rysunek 2. pokazuje, że oszuści kradnący nasze dokumenty robią się odważniejsi. Jeszcze kilka lat temu kwota jaką starano się wyłudzić wynosiła około 160 mln złotych. W kolejnych latach kwoty te wzrastały pomimo spadku prób wyłudzeń. Co to więc oznacza? Niestety nic dobrego. Wszystko wskazuje na to, że oszuści starają się wyłudzać jednorazowo większe kwoty niżeli kilka lat temu.

jak zastrzegać dokumenty

Rys. 2. Liczba prób wyłudzeń kredytów w latach 2008-2014  (www.dokumentyzastrzezone.pl).

Rysunek 3. przedstawia liczbę zastrzeżonych dokumentów oraz liczbę zarejestrowanych prób posługiwania się nieswoimi dokumentami. Tendencje są zadowalające. Złodzieje mają coraz większą świadomość zagrożenia. Wiedzą, że tylko szybkie działanie może odnieść sukces. Zazwyczaj ma on jedynie godzinę aby cokolwiek wskórać. W tymże czasie właściciel dokumentów jest w stanie zorientować się, że dokumenty zagubił i natychmiast zgłasza to do odpowiednich instytucji.

zastrzeganie dokumentów w systemie DZ

Rys. 3. Liczba zastrzeżonych dokumentów oraz próby posługiwania się skradzionymi dokumentami (www.dokumentyzastrzezone.pl).

Podsumowanie.

Kiedy już wiemy jak bardzo ważne jest nie tylko pilnowanie swoich dokumentów, ale również monitorowanie ich obecności w torebce, nie pozostaje nam nic innego jak przekazywanie wiedzy dalej.

Rozmawiajmy ze znajomymi i członkami rodziny. Niech każdy wie, że jedną z ważniejszych rzeczy jakie należy zrobić po utracie dokumentów to udanie się do banku celem zastrzeżenia ich. Nie do każdego bowiem są w stanie dotrzeć koordynatorzy projektu informacyjnego z zakresu utraty dokumentów.

Pomagajmy sobie wzajemnie i ratujmy sobie życie. Niestety bardzo często osoby, które nigdy na swoje oczy nie zobaczyły zaciągniętego na ich konto kredytu, muszą go spłacać. Nie wszyscy mają siłę, czas i pieniądze aby walczyć o swoje i dociekać sprawiedliwości na drodze sądowej. Ta niestety jest długa, żmudna i stresogenna.

Zapraszamy na http://www.dokumentyzastrzezone.pl/